Vyzkoušejte naši ilustrovanou knížku za 9 Kč!

Vybrat knížku
🤿

@holka1 a vodník

@holka1 žila s maminkou a s tatínkem na mlýně. Rodina vlastnila mlýn po mnoho generací a měla v kraji dobrou pověst, protože mouka byla vždy dobrá a mlynář byl poctivý obchodník. Díky tomu neměli nouzi o práci a do mletí obilí se zapojovala celá rodina. Trávili tak spolu hodně času, povídali si během práce a žili velmi spokojeně.

Poté se ale stalo něco, co je postrachem každého mlynáře – poblíž mlýna se usadil zlý vodník. Mlynáři vždy pracují poblíž vody, proto mají s vodníky bohaté zkušenosti. Někdy je vodník hodný a má s mlynářem přátelské vztahy, jindy je vodník zlý a mlynáři škodí. Tak tomu bylo i v tomto případě. Vodník neustále rozvodňoval potok, který poté mlynáři zatopil dvorek. Jindy potok zahradil kamením a mlynář kvůli tomu nemohl pohánět mlýn a mlít obilí na mouku. Mlynář se vodníka snažil dopadnout, ale ten vždy rychle zmizel ve vodě.

Pro mlýn nastaly těžké časy, protože mlynář nemohl prodávat tolik mouky co obvykle. Navíc to nevypadalo, že by se vodník chystal přesunout jinam. Když @holka1 viděla, jaké potíže vodník působí, chtěla pomoci. Dlouho si lámala hlavu otázkou, jak by mohla pomoci, když si s vodníkem neporadil ani tatínek. Napadlo ji ale, že by mohla využít zálibu ve čtení. Po škole zašla do vesnické knihovny a vypůjčila si všechny knihy o vodnících, které knihovna měla. Tak se dočetla, že vodník se dá dobře polapit lýkovým provazem. Nejen že ho nemůže rozmotat, ale jakmile je provaz poblíž, vodník ztratí opatrnost.

Mlynář nejdříve nechtěl věřit, že by něco takového mohlo zabrat. Poté si vzpomněl, že jeho tatínek i dědeček měli doma vždy pověšený lýkový provaz a říkali, že se mlynáři může hodit. Provaz nikdy nepoužili, takže na zdi visel dodnes. Mlynář si řekl, že nemá co ztratit. Sundal provaz a s @holka7 se vydal k vrbě, na které vodník každý večer kouřil dýmku. Když byli dostatečně blízko, mlynář se rozpřáhl a přes vodníka přehodil lýkový provaz. Vodník se jako vždy snažil skočit do vody, ale tentokrát to nestihl.

Když vodník viděl, že neunikne, začal slibovat, že pokud ho pustí, okamžitě odejde pryč. Mlynář se nemohl rozhodnout, bál se, že vodník svůj slib nesplní. Najednou přišla @holka1 a dala vodníkovi do kapsy kamínek. Mlynář se divil, ale @holka1 vysvětlila, že pokud se do kapsy spoutaného vodníka vloží kamínek z rybníka, vodník se už nikdy nemůže vrátit zpět.

Tím bylo nebezpečí zažehnáno. Když mlynář vodníka rozvázal, zelený mužík se hned vydal potokem co nejdále od mlýna, kde na něj tak chytře vyzráli, hlavně díky @holka3. Na mlýně se vše vrátilo do starých kolejí a všichni spolu opět žili šťastně a spokojeně.